VOLEJBAL

Sezónu 2002 jsme začali již před 1. lednem dvěma turnaji východočeské odnože celostátní Amatérské volejbalové ligy (AVL). Hrálo se v hale Slavie v Hradci Králové, kde byly na každý turnaj k dispozici 4 kurty a to ještě v druhé polovině haly probíhaly jiné sporty.

Tuto soutěž mohou hrát muži neregistrovaní i registrovaní nižší úrovně než kraj a ženy bez omezení. Proto jsou logicky velké rozdíly v kvalitě jednotlivých družstev. Obdobné soutěže se hrají i v jiných krajích ČR, přičemž ale do celostátního finále postupuje z Hradce 6 týmů a z ostatních regionů pouze 4, zřejmě z toho důvodu, že v našem kraji je nejvyšší úroveň (sezónu 2002 také vyhrál a přeborníkem ČR AVL se stalo družstvo Lázenští Seladoni).
Vlastní soutěž se skládá z dlouhodobé části (5 turnajů) a pak z play-off, přičemž 4 nejlepší družstva základní části již hrají o konečné umístění mezi sebou. Po prvních 3 turnajích navíc dochází k rozdělení na slabší a silnější úroveň vždy po 12 týmech. Nám se podařilo protlačit se do té lepší poloviny, kde jsme skončili sice dvanáctí, ovšem s dobrou výchozí pozicí pro závěrečný turnaj. Ten jsme sehráli výborně a podařilo se nám dostat na celkově sedmé místo.

Byli jsme tak prvním náhradníkem pro celostátní turnaj za náš kraj. Protože jedno z družstev před námi odřeklo, mohli jsme se ho skutečně zúčastnit. Vše ale proběhlo na poslední chvíli a my jsme nedokázali tak rychle změnit program a turnaj obsadit. Škoda, že nám organizátoři dali vědět pouhý den předem, účast na celostátním finále by pro nás byla jistě dobrou reklamou a zkušeností. Celkem jsme sehráli 22 zápasů se skóre 28:26 na sety a 1092:1069 na body.

Lázně Bohdaneč

Družstva na 1. až 6. místě celkového pořadí budou reprezentovat AVL Hradec Králové v celostátním finále Amaterské volejbalové ligy, které se uskuteční v neděli 28. dubna.

(převzato z mailu organizátora turnaje)
Turnaje, které jsme zatím absolvovali na jaře:

Rychnovská liga neregistrovaných smíšených družstev (RVLNSD) - přípravný turnaj, 4/12
RVLND třetí turnaj - 5/12

Z výsledků je asi neúspěchem turnaj ve Zbečníku, který se hrál za stáleho deště, což je velmi nepříjemné a ubírá to kvalitě hry. Navíc nás zužovala zranění, proto jsme nemohli podat maximální výkon. V Jesenici se nám již vedlo lépe a v krásném areálu jsme si po kvalitní hře vydobyli postup do okresního kola, které se bude konat 25.8.
V Černčicích jsme jako jediní hráli s jednou ženou, výkonnost ostatních ale byla nad naše síly. Hrála zde družstva krajské soutěže, dokonce i juniorští reprezentanti ČR a hráči druhé ligy ČR. V krásném počasí jsme alespoň sbírali další zkušenosti od lepších.

V Rychnovské lize jsme po prvních třech turnajích na 3. místě. Podařilo se nám splnit první dílčí cíl, a to vítězství alespoň v jednom turnaji ligy. Druhým cílem je skončit celkově do třetího místa, což bude sice těžké ale ne nereálné.
Druhý turnaj nám vše hrálo do noty a i když jsme snad v každém zápase prohrávali, dokázali jsme vždy vývoj otočit a zvítězit. To je asi největším kladem a zásadním posunem za poslední rok. Vypjaté zápasy „na ostří nože“ již většinou neprohráváme, což je plod zkušeností, jistoty v základních činnostech a sebedůvěry. Daří se nám otočit zdánlivě ztracené sety (např. 18:23 a 11:17 proti WBAC) i proti velmi kvalitním soupeřům. Ve vypjatých okamžicích se nám daří minimalizovat vlastní chyby a přehrát soupeře ne nějakým skvělým výkonem ale koncentrací a rutinou, což tato vyrovnaná utkání, kdy pochodují nervy, většinou rozhoduje.
Na druhou stranu, často rozhodují detaily a štěstí, což každý sportovec zná. Přesto nebo právě proto je hranice mezi úspěchem (umístění mezi prvními třemi) a neúspěchem v Rychnově velmi tenká, protože mezi nejlepšími sedmi týmy může kdokoliv porazit kohokoliv.
To se projevilo třeba na třetím turnaji, na který jsme přijeli v mírně pozměněné sestavě a bohužel jsme prohráli 16:18 klíčový třetí set zápasu o postup ze základní skupiny. Systém turnaje je totiž takový, že jedna prohra v základní skupině znamená posun v celkovém pořadí o 3 místa. Tím pádem jsme spadli do druhé trojky, kde jsme již pouze v pěti hráčích jeden zápas vyhráli a jeden prohráli. Přitom jsme hráli dobře i se třemi novými tvářemi v týmu.
Před čtvrtým Japanem máme po polovině soutěže stále náskok 3 bodů, takže jsme jednoznačně spokojeni. Prvá dvě družstva jsou prozatím na o něco vyšší úrovni než my, dokážeme je v povedeném zápase porazit ale prozatím ne pravidelně porážet.