TJ SOKOL Nový Hrádek

14.10.2023 Přespolní běh

20. ročník přeboru sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy v přespolním běhu

V sobotu dne 14. října 2023 uspořádal T. J. Sokol Nový Hrádek pod vedením hlavního pořadatele bratra Jeronýma Holého staršího tradiční přebor sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy v přespolním běhu. Závod se konal na osvědčených tratích v okolí místního kina a lyžařské sjezdovky.

Počasí bylo pro běhání téměř ideální. Celkem bylo klasifikováno 126 závodníků ze 7 sokolských jednot. Nejvíc účastníků (33) přijelo již tradičně ze Sokola Dvůr Králové nad Labem, 25 závodníků bylo z Nového Hrádku, 24 z Jaroměře a dále 19 z Úpice, 10 z Náchoda, 9 z Police nad Metují a 6 z České Skalice. Všem patří velké poděkování, že vážili cestu na Nový Hrádek s cílem nejen poměřit své běžecké schopnosti, ale také se setkat se známými a přáteli z ostatních jednot.

Díky tradičně velmi dobré spolupráci s městysem Nový Hrádek, který pomohl s úpravou závodních tratí a zapůjčil místní kino, měli závodníci i pořadatelé skvělé zázemí. A ne dosti na tom ? kdo zrovna neběhal, mohl se podívat na pohádky, které na plátno pouštěl místní promítač pan Řehák. Městysu Nový Hrádek i panu Řehákovi patří za jejich pomoc velké poděkování.

Závody byly vypsány pro 14 kategorií od předškoláků až po veterány. Právě veteránské kategorie byly vypsány poprvé a prozatím nebyly příliš obsazeny - ženy se nezúčastnily vůbec a v kategorii mužů-veteránů byli pouze dva závodníci, oba z Nového Hrádku. Nejúspěšnější jednotou byla Jaroměř se 6 vítězstvími a celkem 12 medailemi. Dvůr Králové vyhrál třikrát, dvakrát se radovali domácí závodníci z Nového Hrádku a po jednom vítězství si odvezli také do Police nad Metují a Úpice.

Všechny závody měly velmi vysokou úroveň, o čemž svědčí i traťový rekord, kterého bylo dosaženo v kategorii mladších žákyň.

Stále oblíbenější je závěrečný hobby běh na 700 metrů, jehož se letos zúčastnilo přes 40 rekreačních běžců a běžkyň, kteří se chtěli proběhnout jen tak pro radost.

Na závěr závodů se přišla podívat také starostka naší župy sestra Helena Rezková, která se spolu s místostarostou pořádající jednoty Nový Hrádek bratrem Jeronýmem Holým a náčelnicí historicky nejúspěšnější jednoty Dvůr Králové nad Labem sestrou Lucií Fišerovou postarala o předání medailí, diplomů a cen vítězům.